Technik elektroradiolog

TECHNIK ELEKTRORADIOLOG 321103

TRYB: DZIENNY

CZAS TRWANIA NAUKI: 2,5 ROKU (5 SEMESTRÓW)

Szkoła bezpłatna!

MATURA NIE JEST WYMAGANA

INFORMACJE O ZAWODZIE:

Z.21 Świadczenie usług medycznych w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej i radioterapii

Technik elektroradiolog świadczy usługi medyczne w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej i radioterapii. Zajmuje się wykonywaniem badań obrazowych i elektromedycznych, a także radioterapii.
W swojej pracy korzysta z wiedzy dotyczącej metod diagnostycznych wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie, promieniowanie gamma, protonowe i neutronowe, a także pole magnetyczne i ultradźwięki. Ciągły rozwój techniki, medycyny, a przede wszystkim zastosowanie zjawisk fizycznych do diagnozowania ciała ludzkiego czyni ten zawód niezmiernie atrakcyjnym na rynku pracy zarówno lokalnym jak i ogólnokrajowym, dając szeroki wachlarz możliwości i elastyczności zatrudnienia

WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI ABSOLWENTA:

• wykonywanie określonych badań, procedur i zabiegów z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, mammografia, radiologia naczyniowa, diagnostyka izotopowa, ultrasonografia, densytometria)
  • wykonywanie określonych badań, procedur i zabiegów z zakresu diagnostyki elektromedycznej (elektrokardiografia EKG, elektroencefalografia EEG – badanie mózgu, elektromiografia EMG – badanie mięśni i nerwów, audiometria – badanie słuchu, spirometria – badanie wydolności oddechowej)
  • wykonywanie radioterapii - naświetlanie promieniami jonizującymi zmian nowotworowych.
  • obsługa aparatury elektromedycznej,
  • prowadzenia dokumentacji badań diagnostycznych lub zabiegów terapeutycznych
  • dobierania odpowiednich metod i technik do wykonania badania rentgenowskiego
  • współdziałanie w procesie archiwizacji otrzymanych danych diagnostycznych i ich obróbce
  • troska o pacjenta i jego bezpieczeństwo w czasie wykonywania procedur diagnostycznych i terapeutycznych

PERSPEKTYWY ZTRUDNIENIA:

• Technik elektroradiolog może pracować w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej w:
  • pracowni rentgenowskiej (rentgenografii, rentgenoskopii)
  • pracowni tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego
  • pracowni ultrasonografii
  • pracowni radiodiagnostyki stomatologicznej (i w pracowniach stomatologicznych przy wykonywaniu rentgenografii lub pantomografii)
  • pracowni mammografii (i w mammobusach)
  • pracowni radiologii naczyniowej
  • pracowni radiologii interwencyjnej
  • pracowni medycyny nuklearnej (diagnostyki radioizotopowej)
  • pracowni hemodynamiki
  • pracowni densytometrii
  • pracowni elektrokardiografii EKG, prób wysiłkowych
  • pracowni elektroencefalografii EEG
  • pracowni elektromiografii EMG
  • pracowni audiometrii
  • pracowni spirometrii
  • zakładach radioterapii
  • na oddziałach intensywnego nadzoru kardiologicznego i reanimacji
  • w szpitalnych oddziałach ratunkowych

PROGRAM ZAJĘĆ OBEJMUJE PRZEDMIOTY:

• Zarys psychologii z elementami etyki
  • Prowadzenie działalności gospodarczej w ochronie zdrowia
  • Anatomia, fizjologia, patologia z elementami pierwszej pomocy
  • Język migowy
  • Fizyka i aparatura w elektroradiologii
  • Ochrona radiologiczna
  • Diagnostyka obrazowa
  • Diagnostyka elektromedyczna
  • Radioterapia
  • Anatomia radiologiczna
  • Diagnostyka i terapia w elektroradiologii
  • Komputerowe wspomaganie działalności w ochronie zdrowia
  • Język angielski w ochronie zdrowia
  • Wychowanie fizyczne
  • Praktyka zawodowa
  • Program nauczania przewiduje wykłady i ćwiczenia z przedmiotów zawodowych, ogólnomedycznych oraz praktyczną naukę zawodu. Zajęcia odbywają się w budynku szkoły, przychodniach i szpitalach na terenie Białegostoku.

Pobierz wniosek o przyjęcie do szkoły

Pobierz zasady rekrutacji